Kaštan

První, co mne napadne při zmínce Kaštan koňský, tedy Jírovec maďal je, že jeden z mých příbuzných nosil při  sobě v kapse vždy tři plody tohoto plodu, údajně proti bolesti zad, tento účinek byl dozajista podpořen i tím, že nedal dopustit na kšandy, které nosil vždy a všude, nicméně bylo-li to placebo, nebo opravdová moc těchto kouzelných věciček, to nevím, jen si nemohu vzpomenout jestli ho někdy boleli záda, podotýkám, že jezdil u silnic a to byl i tenkrát tvrdý chlebíček.

Jisté je, že od pradávna se z těchto lesklých tajemných zázraků vyráběli různé masti a mazání na lidské neduhy
Třeba Tinktura na křečové žíly, klouby a na revmatické neduhy
Použít ji můžeme i na metličky v tváři i na nohou
30 ks kaštanů
0,5 l slivovice/vodky
oloupané kaštany nakrájíme na čtvrtky, naplníme jimi zavařovací sklenici a zalijeme alkoholem. 3 týdny necháme luhovat za občasného protřepávání, pak přes plátýnko scedíme a můžeme začít s potíráním postižených míst.
Doporučuji natírat vždy směrem k srdci, klouby a žíly natíráme pravidelně 2 x  denně jemnými pohyby
Tímto nijak nezatracuji kaštan jedlý, ty jsou také obrovským přínosem pro náš organismus, pro ty, co vzpomenou jak se dříve prodávali pečené kaštany na tržišti to je návrat do dětství,  nemalý přínos mají i pro náš vnitřní svět, trávicí soustava si pošušňá, na třeba pečených kaštanech, také můžeme připravit kaštanovou nádivku spolu s dokřupava pečenou kachničkou, ale i kaštanová krémová polévka je velmi zajímavá
Jedlé kaštany v době světových válek zaujímaly výsadní postavení ve výživě, mlela se z nich mouka podobně jako například ze žaludů. Obsahují škroby, sacharidy, proteiny, provitamín A, vitamíny C, B1, B2, B6 a také niacin, jež je důležitý při přeměně potravy na energii.
Zkuste si připravit kaštanovou kůru na klouby, k tomu si dát některou z dobrot naší přírody a objednejte se u babičky, či dědečka na vyprávění o starých dobrých časech, určitě dojdete i pohody, která se uměla rozhostit tenkrát, kdy ještě nebyla tolik k mání pohádka v televizi, nebo na počítači.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *