Vlčí mák

Přeji hezký den, dnes vás chci nabádat, ať všeho necháte a pokud jen trochu můžete, jděte do přírody. Procházka vám prospěje, a během pobytu venku narazíte na nejrůznější byliny. Třeba už zdaleka na sebe upozorňující vlčí mák pro mne je to vzpomínka z dětství, kdy mě jedna stará paní učila dělat panenky z červených květů této rostliny, kdykoli si vzpomenu na toto období, cítím omamnou vůni, přitahuje nejen mne, ale také spoustu hmyzu, nejen vůně je omamná, její barva, a moc, kterou vládne ve světě bylinek je naprosto ohromující.

Květy se přidávají do čajových směsí a to nejen proto, aby nápoj obarvili, spolu s fenyklem, podbělem, kořenem kostivalu a květy slézu tvoří nedílnou součást čaje proti kašli a dýchacím potížím. Obsah látek ve květech je opravdu pozoruhodný, obsahuje řadu alkaloidů, antokyanová barviva, organickou kyselinu mekonovou, slizové látky, pryskyřice, sacharidy a třísloviny, tyto látky  úspěšně řeší problémy s kašlem, zahleněním, problémy s dýcháním a nespavost. Ovšem, i tady platí, že všeho s mírou, užíváme nanejvýš tři šálky denně a podotýkám krátkodobě.
Při pobytu v přírodě je dobře dívat se kolem sebe, příroda není produktem stroje, ani žádného inženýra a přesto dokonalá, všechno do sebe zapadá, všechno je tu kvůli něčemu, nic tu není jen tak, nikdy nepřestanu obdivovat svět kolem nás a hlavně tu naší přírodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *