Vůně vanilky

Drazí přátelé,

začala nám zima, tedy v kalendáři, jinak je to spíš podzimní, nebo jarní počasí. A právě toto počasí je přímo pro kašel, rýmu a nastydnutí to nejlepší, pojďme se tomuto nepříjemnému stavu bránit.
Už nějakou dobu nás provází vůně vanilky, vánoční pečení se bez ní neobejde, od moučkového cukru na posyp, provoněného vanilkou, až po vanilkovou dřeň v krému, to a mnoho dalších momentů, kdy je toto koření potřeba platí, že tato voňavá ingredience je také léčivkou.
Evropě jí představili spolu s kakaem Španělé, ti je znali od Aztéků . Někdy v 17 století se začala vanilka  používat do parfémů a tabáku.
Dovážena byla z Mexika, u nás se pěstování nedařilo Pravá vanilka pochází z jihu Mexika, pěstovali ji tam indiáni kmene Totonaco, ti věřili, že je darem od boha, dodnes jsou obživou plantáže této orchidejovité rostliny. Totonakové jsou nejen pěstiteli, ale také vyrábějí ozdobné figurky z čerstvých tobolek.
Jako lék se už od pradávna používala při horečnatých stavech. Díky svým antimykotickým vlastnostem dokáže odstranit plísně a choroby způsobené houbami. Pomáhá tak při dermatitidě, ekzémech. má také povzbudivé účinky při únavě a vyčerpání. Snižuje také krevní tlak, ovlivňuje funkci srdečního svalu a zprůchodňuje cévy.
Může pomoci při těhotenských nevolnostech a při menstruačních bolestech.
Éterický olej každopádně příjemně pohladí po duši.
Symbolem vánoc je tedy dle mého vanilka a také jmelí, i tato čarovná, tajemstvím obestřená rostlina je léčivá rostlina, která možná trochu více vynášena do nebes pro svou účinnost.
Podle lidových tradic nesměla být tato rostlina ulomena, ani nožem uříznuta, nesmělo se uříznout ničím ze železa, prý železo (jak se věřilo)  prý zahání duchy. Jmelí se  tedy sestřelovalo šípem, zlatým srpem a do bílých látek ho sundávali Druidové, to protože by se dotykem země ztratila svou kouzelnou moc.
Jako léčivku jmelí používáme  při kornatění tepen – pijeme čaj . Čajovou lžičku dřeva z větévek rozdrceného na prášek vsypeme do teplého mléka a vypijeme před spaním.
Působí také močopudně, tlumí bolesti hlavy a pocit závratě,  skýtá i velký potenciál i v nových lécích proti rakovině.
 A jak je to u vás, máte také symbol vánoc jako dekoraci?
 Nezapomněli jste si dát polibek pod kyticí jmelí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *